A bond gets matured in 10 years . invested TK. 42,000 in this bond and received Tk. 105000 once the bond matured . If the bond was under simple interest . then what was the rate of interest per annum?
A bond gets matured in 10 years . invested TK. 42,000 in this bond and received Tk. 105000 once the bond matured . If the bond was under simple interest . then what was the rate of interest per annum? Correct Answer 15%
Simple interest of 10 years 105000 - 42000 = 63000 Simple interest of 1 years 6300010 = 6300We know, r = 1×100p×n = 6300×10042000×1 = 15%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025