12 students working for 5 hours a day can solve a certain number of problems in 8 days. How many students are needed to solve. Five times the original number of problems, if they work at 4 hours a day for 15 days?
12 students working for 5 hours a day can solve a certain number of problems in 8 days. How many students are needed to solve. Five times the original number of problems, if they work at 4 hours a day for 15 days? Correct Answer 40
12 জন ছাত্র 5 ঘন্টা করে 8 দিনে করে = 12 ×5×8 = 480 এখন, ধরি , এই একই কাজ x জন 4 ঘণ্টায় 15 দিনে করে = x×4×15 = 60xATQ,60x = 480⇒60x = 480⇒x = 48060.'. x = 8 এখন, এই কাজ 5 গুণ করতে হয়, তাহলে লোক লাগবে = = 8×5 = 40
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025