A class of 50 girls and 70 boys sponsored a party. If 40% of the girls and 50% of the boys attended the party, approximately what percent of the attended?
A class of 50 girls and 70 boys sponsored a party. If 40% of the girls and 50% of the boys attended the party, approximately what percent of the attended? Correct Answer 46
Party - তে girls attend করে(50×40%) = 20 জন " boys '' '' (70×50%) = 35 জন ∴ Party - তে শতকরা attend করে 20 + 3550 + 70×100 = 55120×100 = 45.83 ≈ 46 জন
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025