An aeroplane covers a certain distance at a speed of 240 kmph in 5 hours . To cover the same distance in 123 hours , it must travel at a speed of :
An aeroplane covers a certain distance at a speed of 240 kmph in 5 hours . To cover the same distance in 123 hours , it must travel at a speed of : Correct Answer 600 kmph
Distance = (240×5) = 1200km ⇒ Speed = 1200/(5/3) km/hr ∴ Required speed = (1200×35) = 720 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025