Salma's average in four tests is 80% . what mark does she need to score in her fifth test to make her average 84% ?

Salma's average in four tests is 80% . what mark does she need to score in her fifth test to make her average 84% ? Correct Answer 100%

the sum of the first 4 test scores is 4*80 = 320 the sum of ALL 5 scores to be 5*84 = 420 she need score in her fifth test = 420 - 320 = 100

Related Questions