In Cyclist leaves home at 10.00 hours to cycle to school 7 km awat. he cycle at 10 km/h he arrived he has a puncture, then he has to push his bicycle the rest of the way at 3 km/h
In Cyclist leaves home at 10.00 hours to cycle to school 7 km awat. he cycle at 10 km/h he arrived he has a puncture, then he has to push his bicycle the rest of the way at 3 km/h Correct Answer 2 km
10 টা থেকে 11 টা 10 মিনিট পর্যন্ত মোট সময় = 70 মিনিট বা 7060ঘন্টা বা 76 ঘন্টা ধরে, সাইকেল চালানোর দূরত্ব = x কিমি সাইকেল ঠেলে নেয়ার দূরত্ব = (7 - x) কিমি। আমরা জানি, Time = DistanceSpeed প্রশ্নমতে, x10 + 7 - x3 = 763x + 70 - 10x30 = 763x + 70 - 10x5 = 71 3x + 70 - 10x = 35 - 7x = 35 - 70 - 7x = - 35 - 7x = - 35 x = 357 সুতরাং x = 5 সুতরাং সাইকেলকে ঠেলে নেয়ার দূরতও (7 - x) = (7 - 5) = 2 কিমি।
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025