A train went 300 km city X to City at an average speed of 10 km/h. At what speed did it travel on the way back if its average speed for the whole trip was 120 km/h?

A train went 300 km city X to City at an average speed of 10 km/h. At what speed did it travel on the way back if its average speed for the whole trip was 120 km/h? Correct Answer 150 km/h

100 km/h এ city X থেকে city Y তে যেতে সময় লাগে 300/100 ঘন্টা = 3 ঘন্টা যাওয়া ও আসার জন্য মোট ভ্রমনের সময় লাগে = 300 × 2 /120 = 5 ঘন্টা সুতরাং, ফিরতি ভ্রমনের জন্য সময় থাকে = 5 - 3 = 2 ঘন্টা তাহলে ফিরতি বেগ হলে = 300/2 km/h = 150km/h

Related Questions