If two planes leave the same airport at 1:00 pm, how many km apart will they at 3:00 one traverls directly at 150 km/h and the other travels directly west at 200 km/h?
If two planes leave the same airport at 1:00 pm, how many km apart will they at 3:00 one traverls directly at 150 km/h and the other travels directly west at 200 km/h? Correct Answer 500 km
Difference of time = 3:00 pm 1:00 pm = 2 hrs First plane travels in 2 hrs = 2×150 = 300 km Second plane travels in 2 hrs = 2×200 = 400 km The directions of the planes forms a right angle triangle So, the direct distance = √(3002 + 4002) = √250000 = 500 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025