A flagstaff 17.5 m high casts a shadow of length 40.25 m. What will be the height of a building, which casts a shadow of length 28.75 m under similar conditions ?  

A flagstaff 17.5 m high casts a shadow of length 40.25 m. What will be the height of a building, which casts a shadow of length 28.75 m under similar conditions ?   Correct Answer 12.5 cm

Let the required height of the building be x meter

More shadow length, More height(direct proportion)

Hence we can write as

(shadow length) 40.25 : 28.75 :: 17.5 : x⇒ 40.25 × x = 28.75 × 17.5⇒ x = 28.75 × 17.5/40.25= 2875 × 175/40250= 2875 × 7/1610= 2875/230= 575/46= 12.5 cm

Related Questions