A train is traveling at 48 kmph . It crosses another train having half of its length , traveling in opposite direction at 42 kmph, in 12 seconds. It also passes a railway platform in 45 seconds. What is the length of the platform ?

A train is traveling at 48 kmph . It crosses another train having half of its length , traveling in opposite direction at 42 kmph, in 12 seconds. It also passes a railway platform in 45 seconds. What is the length of the platform ? Correct Answer 400

Speed of train 1 = 48 kmph Let the length of train 1 = 2x meter Speed of train 2 = 42 kmph Length of train 2 = x meter (because it is half of train 1's length) Distance = 2x + x = 3x Relative speed= 48+42 = 90 kmph = (90*5/18)  m/s = 25 m/s 

Time = 12 s Distance/time = speed 

=>3x/12 = 25 (25*12)/3 

Length of the first train = 2x = 200 meterTime taken to cross the platform= 45 s Speed of train 1 = 48 kmph = 480/36 = 40/3 m/s Distance = 200 + y     [where y is the length of the platform] 

x =100m => 200+y = 45* 40/3y = 400m

Related Questions