A hemispherical bowl is made of steel, 1 cm thick. The inner radius of the bowl is 4 cm. What will be the outer curved surface area (in sq. cm) of this bowl?
A hemispherical bowl is made of steel, 1 cm thick. The inner radius of the bowl is 4 cm. What will be the outer curved surface area (in sq. cm) of this bowl? Correct Answer 157.14
Given, Inner radius = 4 cm According to the question, Outer radius = 5 cm Curved surface area = 2 πr2 = 2 * (22 / 7) * (5)2 = 157.14 cm2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025