How much whole milk with 3.9% fat and skimmed milk with 0.04% fat content will you need to produce 2000 kg of standardized milk with 2.5% fat?
How much whole milk with 3.9% fat and skimmed milk with 0.04% fat content will you need to produce 2000 kg of standardized milk with 2.5% fat? Correct Answer 725.4 kg
Using Pearson’s Square method: Proportion of the whole milk = 2.46/3.86 Amount of whole milk required = (2.46/3.86)*2000 = 1274.6 kg Proportion of skimmed milk = 1.4/3.86 Amount of skimmed milk required = (1.4/3.86)*2000 = 725.4 kg (or 2000 – 1274.6).
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025