At a symposium , 20 % of the professors are psychologists , 60% are biologists , and the remaining 12 professors are economists . If 20 of the professors were glasses , what present of the professors do not wear glasses ?
At a symposium , 20 % of the professors are psychologists , 60% are biologists , and the remaining 12 professors are economists . If 20 of the professors were glasses , what present of the professors do not wear glasses ? Correct Answer 33.1/3%
ধরি, মোট Professor এর সংখ্য x x - 20x/100 - 6x/100 = 12 x - x/5 - 3x/5 = 12 5x - x - 3x /5 = 12 x = 60 number of professors do not wear glasses = ( 60 - 20) = 40 required percentage ( 40/60 × 100) % = 66 2/3 %
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025