If the average marks of three batches of 55,60 and 45 students respectively is 50,55 and 60, then the average marks of all the students is:
If the average marks of three batches of 55,60 and 45 students respectively is 50,55 and 60, then the average marks of all the students is: Correct Answer 54.68
"ধরি, দ্রব্যটির ক্রয়মূল্য x টাকা। 23.5% লাভের বিক্রয়মূল্য x + 23·5x100 = 1·235x টাকা আবার, প্রাপ্ত বিক্রয়মূল্যের 95%। ∴ মূল বিক্রয়মূল্য অর্থাৎ discount (5%) ব্যতীত বিক্রয়মূল্য = 1·235c95 × 100 = 123·5x95 = 1·3x টাকা তাহলে, মূল বিক্রয়মূল্য (অর্থাৎ ট্যাগ price - এ ) বিক্রয় করলে লাভ হবে (1.3x - x) বা 0.3x টাকা। এখন, percentage of profit = 0·3xx × 100% = 30%"
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025