A train traveling at 100 km per hour overtakes a motorbike traveling at a speed of 65 km per hour in 40 seconds. What is the length of the train in meters?

A train traveling at 100 km per hour overtakes a motorbike traveling at a speed of 65 km per hour in 40 seconds. What is the length of the train in meters? Correct Answer 388.89 meters

ব্যাখাঃ আপেক্ষিক বেগ V = ( 100 - 65) km/hr = 32km/1 hr = 35000m / 3600 s ট্রেনটির দৈর্ঘ্য = ( 35000/3600×40) m = 388.89 m

Related Questions