If the price of onion is decreased by 60%, find by how much percent a man must increase his consumption of onion so that the expenditure on onion remains same?

If the price of onion is decreased by 60%, find by how much percent a man must increase his consumption of onion so that the expenditure on onion remains same? Correct Answer 150%

The increase of consumption = ( R/( 100 - R×100) ×100% = 60/(100 - 60) ×100% = 60/40×100% = 150%

Related Questions