A satellite orbits the earth with perigee radius of 7,100 km and apogee radius of 69,000 km, what is the time period needed to complete one orbit? Gravitational parameter of earth is 398,600 km3/s2.

A satellite orbits the earth with perigee radius of 7,100 km and apogee radius of 69,000 km, what is the time period needed to complete one orbit? Gravitational parameter of earth is 398,600 km3/s2. Correct Answer 20.518 hours

Given, Apogee radius (ra) = 69,000 km Perigee radius (rp) = 7,100 km Gravitational Parameter (μ) = 398,600 k3/s2 Semi-major axis (a) = (ra + rp)/2 = (69,000 + 7,100)/2 = 38,050 km Time period (T) = (2π/μ1/2)a3/2 = (2π/398,6001/2)*38,0503/2 = 73,865.77 s = 20.518 hours

Related Questions