A shopkeeper sells a pair of sunglasses at a profit of 25%. If he had bought it at 25% less and sold it for Tk. 10 less, he would have gained 40%. Determine the cost price of the pair of sunglasses.

A shopkeeper sells a pair of sunglasses at a profit of 25%. If he had bought it at 25% less and sold it for Tk. 10 less, he would have gained 40%. Determine the cost price of the pair of sunglasses. Correct Answer Tk. 50

ধরি, সানগ্লাসের ক্রয়মূল্য 100 টাকা 25% লাভে বিক্রয়মূল্য = 100 + 100 এর 25% = 100 + 25 = 125 টাকা আবার, 25% কমে কিনলে ক্রয়মূল্য হতো (100 – 100 এর 25%) টাকা = (100 – 25) বা, 75 টাকা সেক্ষেত্রে, 40% লাভে বিক্রয়মূল্য = 75 + 75 এর 40% = 75 + 30 = 105 টাকা বিক্রয়মূল্যের পার্থক্য (125 – 105) বা 20 টাকা বিক্রয়মূল্য 20 টাকা কম হলে মূল ক্রয়মূল্য 100 টাকা ∴ ‘’ 10 ” ” ” ” ” 100×1020 = 50 টাকা

Related Questions