A person invested 2/3 th of his capital 3%, 1/6th at 6% and the remainder at 12%. If his annual income is Tk. 25, then the capital is

A person invested 2/3 th of his capital 3%, 1/6th at 6% and the remainder at 12%. If his annual income is Tk. 25, then the capital is Correct Answer Tk. 500

We have, 1a = 23,1b = 16,1c = 1 - 23 + 16 = 16R1 = 3%,R2 = 6%,R3 = 12%∴A = 25 Tk.Capital = A×100R1a + R2b + R3c = 25×1003×23 + 66 + 126 = 25005 = 500

Related Questions