A circular solid disc of uniform thickness 20 mm, radius 200 mm and mass 20 kg, is used as a flywheel. If it rotates at 600 rpm, the kinetic energy of the flywheel, in Joules is

A circular solid disc of uniform thickness 20 mm, radius 200 mm and mass 20 kg, is used as a flywheel. If it rotates at 600 rpm, the kinetic energy of the flywheel, in Joules is Correct Answer 790

For flywheel K.E = 1/2Iω2 ω = 2πN/60 = 62.83 rad/s I (for solid circular disk) = 1/2mR2 = 0.4 kg m2 Hence, K.E = 790 Joules.

Related Questions

A uniform disc of radius R is put over another uniform disc of radius 2R of same thickness and density. The edges of the two discs touch each other. What is the position of their centre of mass?