A rectangular beam of 500 mm wide is subjected to maximum shear force of 250kN, the corresponding maximum shear stress been 3 N/mm2. The depth of the beam is equal to ______
A rectangular beam of 500 mm wide is subjected to maximum shear force of 250kN, the corresponding maximum shear stress been 3 N/mm2. The depth of the beam is equal to ______ Correct Answer 250mm
The maximum shear force in a rectangular section is 3N/mm2. In rectangular sections; Maximum shear force = 3/2 × & 3 = 3/2 × d = 250mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025