A total of Tk 1200 is deposited in two savings accounts for one year, part at 5% and the remainder at 7% interest rate.If Tk 72 was earned in interest, how much was deposited at 5%?
A total of Tk 1200 is deposited in two savings accounts for one year, part at 5% and the remainder at 7% interest rate.If Tk 72 was earned in interest, how much was deposited at 5%? Correct Answer Tk 600
Let, for 5% deposited was = x for 7% deposited was = 1200-x 72 = x×5100 + (1200-x)×71007200 = 5x + 8400-7x7200 = 8400-2xx = 600So, for 5% deposited was = Tk 600 (Ans)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025