A well 3 meters in diameter has its normal water level 3 meters below the ground level. By pumping water level in the well is depressed to 10 meters below the ground level. In 4 hours the water rises by 5 meters. Calculate the specific yield of the well.
A well 3 meters in diameter has its normal water level 3 meters below the ground level. By pumping water level in the well is depressed to 10 meters below the ground level. In 4 hours the water rises by 5 meters. Calculate the specific yield of the well. Correct Answer 2.213 m3/hr
Specific yield (K) is calculated from the formula, K = 2.303 (A/T) log (H1/H2) where A is the area of the well, T is the total time of recuperation to bring the water level from depth H1 to H2. Given values, A = 3.14/4 x 9 = 7.065 sq. m, T = 4 hours, H1 = 7m, H2 = 2m K = 2.303 x 7.065 x 1/4 x log (7/2) = 2.213 m3/hr under a head of one meter.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025