Water has been poured into an empty rectangular tank at the rate of 5 cubic feet per minute for 6 minutes. The length of the tank is 4 feet and the width is one half of the length. How deep is the water in the tank?

Water has been poured into an empty rectangular tank at the rate of 5 cubic feet per minute for 6 minutes. The length of the tank is 4 feet and the width is one half of the length. How deep is the water in the tank? Correct Answer 3 ft. 9 inches

6 minute ধরে 5 cubic feet = 5*6 = 30 cubic feet in tank length = 4ft, then width = 4/2 = 2ft therefore, base area = 4*2 = 8 sq ft base area*depth = 8*depth = 30 cubic ft depth = 30/8 = 3.75 feet = 3 ft 9 inches

Related Questions