A shopkeeper marks an article at such a price that after allowing a discount of 30% on the tag price he makes a profit of 40% . If the tag price of the article including tax is Tk. 460 . then the cost price of that article is--
A shopkeeper marks an article at such a price that after allowing a discount of 30% on the tag price he makes a profit of 40% . If the tag price of the article including tax is Tk. 460 . then the cost price of that article is-- Correct Answer 230
দেওয়া আছে, কর সহ তালিকামূল্য = 460 টাকা30% ছাড় এর পর বিক্রয়মূল্য হবে = (460 - 30% এর 460) = 322 টাকাপ্রশ্নে বলা হয়েছে, ছাড় দেয়ার পরও দোকানদারের 40% লাভ হয় । অর্থাৎ 40% লাভে বিক্রয়মূল্য = (100 + 40) = 140বিক্রয়মূল্য 140 টাকা হলে ক্রয়মূল্য 100 টাকাবিক্রয়মূল্য 322 টাকা হলে ক্রয়মূল্য = 230
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025