A bicycle has two wheels of 120 cm and 40 cm in diameters. when the large wheel makes 10 revolutions , how many revolutions does the small wheel make in that time?
A bicycle has two wheels of 120 cm and 40 cm in diameters. when the large wheel makes 10 revolutions , how many revolutions does the small wheel make in that time? Correct Answer 30%
The circumference of big wheel = 120π and small wheel = 40π∴ big wheel is 3 times largers. So, small circle will make 3×10 = 30 revolutions.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025