A watch gains 7 minutes and 6 seconds every 6 days. if the rate of gain is constant, how much does the watch gain in one day?

A watch gains 7 minutes and 6 seconds every 6 days. if the rate of gain is constant, how much does the watch gain in one day? Correct Answer 1 min 11 sec

Here,  7 min 6 sec = 7×60 + 6 sec = 426 sec The clock in 6 days gains = 426 sec So, the clock in 1 day gains = 426/6 = 71 sec = 1 min 11 sec

Related Questions