For a BJT, find the maximum power dissipation when the device is safely operated at Vce = 90V and Ic = 0.5A
For a BJT, find the maximum power dissipation when the device is safely operated at Vce = 90V and Ic = 0.5A Correct Answer 45 Watts
P=90*0.5=45Watts.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025