What is the push provided by a fluid used in fluid based actuator, if a plastic ball of radius 4cm is immersed in it, Given that the fluid has a density of 1100kg/m3, plastic has a density of 800kg/m3, Take g= 10m/s2?
What is the push provided by a fluid used in fluid based actuator, if a plastic ball of radius 4cm is immersed in it, Given that the fluid has a density of 1100kg/m3, plastic has a density of 800kg/m3, Take g= 10m/s2? Correct Answer 2.9469N
GiveDensity of fluid (ρf) = 1100kg/m3 Density of plastic (ρP) = 800kg/m3 Since the push or thrust applied by a fluid does not depend on the density of object, so we will not consider the density of plastic. Rather we should focus on the density of fluid. g=10m/s2 Radius=4cm Volume of wooden ball (V) = 4/3πr3=4/3π (0.03 m)3 V=2.679*10-4 m3 Push (P) = ρf*g*v P=1100kg/m3*10m/s*2.679*10-4 m3 P=2.9469N
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025