What is the relative error percentage of an observation taken by an ultrasonic sensor which predicts the distance of an object to be 2.12cm but the actual value is 2cm?
What is the relative error percentage of an observation taken by an ultrasonic sensor which predicts the distance of an object to be 2.12cm but the actual value is 2cm? Correct Answer 6%
GiveActual Value=2cm Measured Value=2.12cm Absolute error=Measured Value-Actual Value Absolute error=2.12cm-2cm=>0.12cm Relative error=(Absolute error/Actual Value)*100 Relative error=6%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025