The owner of Aarong starts to calculate the percentage of customers who purchase Tagas. if 40% of the total customers who visit the store actually purchase goods and 15% of them purchase tagas, then what percentage of Aarong's customers are Taga buyers?
The owner of Aarong starts to calculate the percentage of customers who purchase Tagas. if 40% of the total customers who visit the store actually purchase goods and 15% of them purchase tagas, then what percentage of Aarong's customers are Taga buyers? Correct Answer 6%
Let the total Customers number = 100 Then Customers who actually purchase goods = 40 And Customers who purchase tagas = 40 × 15/100 = 6 Required percentage = 6%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025