If a commission of 10% is given on the marked price of a book, the publisher gains 20%. If the commission is increased to 15% the gain is :

If a commission of 10% is given on the marked price of a book, the publisher gains 20%. If the commission is increased to 15% the gain is : Correct Answer 13.33%

Let CP = 100 And Marked price = x SP = x - 10% of x x - 10% of x = 120 x - 10x/100 = 120 9x/100 = 120 9x = 1200 X = 133.33 If 15% Commission was given, then SP = 133.33 - 15% of 133.33 SP = 133.33 - 20 SP = 113.33 Gain = 113.33 - 100 = 13.33% (ans)

Related Questions