A wholesaler bought 1200 pens for TK 18 each . He sold 60% of the pens for TK. 30 each and remaining for TK. 15 each. What was his average profit per pen ?

A wholesaler bought 1200 pens for TK 18 each . He sold 60% of the pens for TK. 30 each and remaining for TK. 15 each. What was his average profit per pen ? Correct Answer TK. 6

Total cost = 1200×18 = 21600 TK. Revenue from 60% pens = (60% of 1200)×30 = 720×30 = 21600 TK Revenue from the rest of pens (40%) = (40% of 1200)×15 = 7200 TK Total revenue = 21600 + 7200 = 28800 TK Profit = 28800 - 21600 = 7200 TK. Profit per pen = 7200/1200 = 6 TK

Related Questions