If the price of a dress is TK. 200 that includes 15% VAT, then what is the amount of VAT ?

If the price of a dress is TK. 200 that includes 15% VAT, then what is the amount of VAT ? Correct Answer TK. 26.09

Let the price excluding VAT be A. So,  A + 15% of A = 200 or,  A + 0.15A = 200 or,  1.15A = 200 or,  A =   200/1.15 = 173.91 TK So,  VAT = 200 - 173.91 =  26.09 TK 

Related Questions

P' gave her expensive dress to 'D', a dry cleaner for getting it cleaned, who in tum gave the dress to his worker 'M' for the purpose of cleaning. 'M' without permission of 'V' gave the dress to a lady 'X' for wearing on some party. 'X' returned the dress to 'M' in a damaged condition. 'P' files suit against 'D' for her loss.