A wire that weight 24 kilogram is cut into two pieces so that one of these two pieces weigh 16 kilogram and is 34 meter long. If the weight of each piece is proportional to its length , how long is the other piece ?
A wire that weight 24 kilogram is cut into two pieces so that one of these two pieces weigh 16 kilogram and is 34 meter long. If the weight of each piece is proportional to its length , how long is the other piece ? Correct Answer 17 meters
Weight of the other peice = 24 - 16 = 8 kg Here, weight ∝ length or, (length/weight)second = (length/weight)first or, (length/8)second = (34/16)first So, length of the other peice = 34 / 16 × 8 = 17 meters
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025