From 2004 to 2005. the sales of a book decreased by 80%. If the sales in 2006 were the same as in 2004, by what percent did they increase from 2005 to 2006 ?

From 2004 to 2005. the sales of a book decreased by 80%. If the sales in 2006 were the same as in 2004, by what percent did they increase from 2005 to 2006 ? Correct Answer 400%

let, 100 copies were sold in 2004 ∴copies sold in 2005 = 100 - 80 = 20 copies sold in 2006 = 100 so, required increase = (100 - 20)/20 × 100 = 400% (ans)  

Related Questions