A jar contains 10 red marbles and 30 green marbles . How many red marbles must be added to the jar so that 60% of the marbles will be red ?

A jar contains 10 red marbles and 30 green marbles . How many red marbles must be added to the jar so that 60% of the marbles will be red ? Correct Answer 35

New percentage of green marbles = 100% - 60% = 40% Now, 40% of total marbles = 30 [number of green marbles remains unchanged] So, total number or 100% of marbles = 30 x 100 / 40 = 75 More red marbles required = 75 - (10 + 30) = 35

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.