One day at a school , one-twelfth of the students were absent and 20% of those present went on a field trip. If the number of students staying back at school that day was 704 , how many students are enrolled in that school ?

One day at a school , one-twelfth of the students were absent and 20% of those present went on a field trip. If the number of students staying back at school that day was 704 , how many students are enrolled in that school ? Correct Answer 960

Let the number of students enrolled at PQR school be x x/12 students were absent So, 11x/12 students were present number of students went on a field trip = 11x/12 * 1/5 = 11x/60 Number of students who were absent or went on a field trip = x/12 + 11x/60 = 16x/60 = 4x/15 Number of students staying in the school = x - 4x/15 = 11x/15 ATQ, 11x/15 = 704 ∴x = 960 ans: 960

Related Questions