In an examination, there are 1000 boys and 800 girls, 60% of boys and 40% girls passed. The percentage of candidates that failed is ---
In an examination, there are 1000 boys and 800 girls, 60% of boys and 40% girls passed. The percentage of candidates that failed is --- Correct Answer 48.88
Hints - 1000 জন boys এর 60% = 600 জন। 800 জন girls এর 40% = 320 জন। (1000 + 800) বা 1800 জন এর মধ্যে পাস করে ( 600 + 320) বা 920 জন। Fail করে = ( 1800 - 920 ) বা 880 জন। Persentage failed = 880/1800 × 100% = 48.88%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025