A car dealer sells a SUV for BDT 39,000, which represents a 25% profit over the cost . What was the cost of the SUV to the dealer ?
A car dealer sells a SUV for BDT 39,000, which represents a 25% profit over the cost . What was the cost of the SUV to the dealer ? Correct Answer BDT 31,200
125% of the cost = 39000 So, Cost = 39000 / 125 x 100 = 31,200 BDT.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025