In a sugar-water solution, the ratio of water to sugar is 8 : 3 . If you add 2 Kgs of sugar, the ratio becomes 2 : 1 . What was the amount of sugar in the original solution ?
In a sugar-water solution, the ratio of water to sugar is 8 : 3 . If you add 2 Kgs of sugar, the ratio becomes 2 : 1 . What was the amount of sugar in the original solution ? Correct Answer 6
W : S = 8 : 3 W/S = 8/3 3W = 8S Again, W/(s + 2) = 2/1 1W = 2s + 4 3W = 6S + 12 8S = 6S + 12 S = 6
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025