Water flows into an empty 64-gallon drum through pipe A and flows out through pipe B. If the rate of flow through A is 2 gallons/hour, how many gallons per hour must flow out through pipe B so that the drum is full in exactly 96 hours?

Water flows into an empty 64-gallon drum through pipe A and flows out through pipe B. If the rate of flow through A is 2 gallons/hour, how many gallons per hour must flow out through pipe B so that the drum is full in exactly 96 hours? Correct Answer 4/3

Let the required flow rate of pipe B be X gallons per hour. Together they fill (2 - X) gallons per hour. ATQ,  64 / (2 - X) = 96) Or,  64 / 96 = 2 - X  Or,  X = 2 - 64 / 96 = 4/3 gallons per hour.

Related Questions