A rectangular field of 200m by 120m has two roads running along its center, one along the length and the other along the width. If the width of the roads is 5m, what is the area covered by the two roads?

A rectangular field of 200m by 120m has two roads running along its center, one along the length and the other along the width. If the width of the roads is 5m, what is the area covered by the two roads? Correct Answer 1575 sq.m.

Area of the road along the length = 200 x 5 = 1000 sq. m. Area along the width = 120 x 5 = 600 Total area = 1000 + 600 = 1600 sq. m. But, the central (5 x 5) or 25 sq. m. area of the roads has been counted twice. So, the area of the two roads = 1600 - 25 = 1575 sq. m.

Related Questions