Total price of a shirt and a pant is Tk. 850. If the price of the shirt increases by 12% and the pant by 5% then the total price become Tk. 934.50. What was the original price of the shirt before price increment?

Total price of a shirt and a pant is Tk. 850. If the price of the shirt increases by 12% and the pant by 5% then the total price become Tk. 934.50. What was the original price of the shirt before price increment? Correct Answer Tk. 600

Let the original prices of the shirt and the pant be S & P respectively. Then,  S + P = 850    or,  P = 850 - S Again,  1.12S + 1.05P = 934.50 or,  1.12S + 1.05(850 - S) = 934.50 or,  1.12S + 1.05x850 - 1.05S = 934.50 or,  0.07S = 934.50 - 892.50 = 42 or,  S = 42/0.07 = 600 TK.

Related Questions