Find J flux of A ( xA = 0.5) if the total N flux is 6 mol/sq.m sec and N flux of A is 3 mol/sq.m sec.
Find J flux of A ( xA = 0.5) if the total N flux is 6 mol/sq.m sec and N flux of A is 3 mol/sq.m sec. Correct Answer 0
N flux of A = J flux of A + Total flux N * xA 3= J flux of A + 6 * 0.5 J flux = 0.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025