A block of mass 1kg is given a velocity of 5m/s on a horizontal flat surface. What will be the change in internal energy of the block-surface system, when the block comes to rest. The coefficient of kinetic friction is 0.3 and coefficient of static friction is 0.4.
A block of mass 1kg is given a velocity of 5m/s on a horizontal flat surface. What will be the change in internal energy of the block-surface system, when the block comes to rest. The coefficient of kinetic friction is 0.3 and coefficient of static friction is 0.4. Correct Answer 12.5J
The kinetic energy of the block will change into internal energy of the system. Initial kinetic energy = 0.5*1*25 = 12.5J. Therefore the internal energy change = 12.5J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025