The escape velocity at the event horizon of a black hole is 3×108 m/s, i.e., the velocity of light. What is the mass of the black hole if the distance from its centre to the event horizon is 18km?
The escape velocity at the event horizon of a black hole is 3×108 m/s, i.e., the velocity of light. What is the mass of the black hole if the distance from its centre to the event horizon is 18km? Correct Answer 12.15 x 1030 kg
Escape velocity (v) = 1/2 M = Mass of the black hole R = Radius of the black hole 3 x 108 = 1/2 9 x 1016 = (2 x 6.67 x 10-11 x M)/18000 M = 12.15 x 1030kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025