In a uniformly accelerated motion, the speed varies from 0 to 20 m/s in 4 s. What is the average speed during the motion?
In a uniformly accelerated motion, the speed varies from 0 to 20 m/s in 4 s. What is the average speed during the motion? Correct Answer 10 m/s
From first equation of motion we have, v = u + at, which implies that a = 5 m/s2. From second equation of motion we have s = ut + (1/2)at2, which implies that s = 40 m. Average speed = s/t = 40/4 = 10 m/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025