A monkey climbs a 60 m high pole.s In first minute he climbs 6 m and slips down 3 m in the next minute. How much time is required by it to reach the top?
A monkey climbs a 60 m high pole.s In first minute he climbs 6 m and slips down 3 m in the next minute. How much time is required by it to reach the top? Correct Answer 37 minutes
A monkey climbs 6 m in 1st minute and slips down 3 m in next minute i.e. Monkey climbs 3 meters in 2 minutes. Then he climbs in one minute = 3/2 m. But in the last minute, he climbs 6 m as he gets on the top so there is no slip. The time required = 2 × 54/3 + 6/6 = 37 minutes.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025