A shopkeeper earns a profit of 12% on selling a book at 10% discount on the printed price. The ratio of the cost price and the printed price of the book is -

A shopkeeper earns a profit of 12% on selling a book at 10% discount on the printed price. The ratio of the cost price and the printed price of the book is - Correct Answer 45: 56

Let the CP of book = Tk.x Then, SP of book = (100 + 12) × x/100 = 112x/100 Now. the printed price = Tk.y Then, after the discount, the SP = (100−10) × y/100 = 90y/100 Since both SP are same. Then, 112x/100 = 90y/100 = xy = 45/56 = 45 : 56

Related Questions